Standard Cost Example

>> June 4, 2011


This standard cost example explains you, "What are the main  standard elements of cost standard?" How can we use different formula of standard costing use in for calculating standard cost? How will standard cost be useful for calculating standard selling price.

In this example, we will take three elements of cost.

1. Standard Direct Material Cost

2. Standard Labor Cost

3. Standard Overhead Cost


Standard quantity or standard hours of working

Standard rate per unit or standard rate per hour

Total standard cost or standard sale
1. Standard Direct
Material Cost
Less Normal loss @ 10%
100
- 10
 10$
-
 1000 $
- 100$
90 900$
2. Standard Labor Cost 10 hrs 10 $ 100 $
3. Standard Overhead Cost
 Standard Variable
Overhead Cost
 5 hrs  10$  50 $
Standard Fixed Overhead
Cost
5 hrs  10$  50$
      
Total Standard Cost
1100$
      
Estimated Profit 10%
110$
      
Total Standard Cost
1210$

On the basis of above standard table, we can calculate standard cost per unit and standard selling price per unit


Standard Cost per unit = $ 1100 / 90 units = $ 12.2 unit

Standard Selling price per unit = $ 1210 / 90 units = $ 13.4 per unit

Related : Standard Costing





You might like:


Follow Us


0 comments:

Post a Comment

About Accounting Education


An educational site with 2500+ articles, solutions, video-guides and tutorials on all topics related to accounting and finance.

Get Update on Mobile


Type svtuition.org in your mobile phone web browser for free access anytime, from any place.The content is designed specifically for cell phones and mobile devices.

Contact Us


Contact us Send an Email Phone number and vCard LinkedIn profile Follow us on twitter